Mefisto je prvič izšel leta 1936, leto dni po svojem nastanku v Amsterdamu, enem od emigrantskih zatočišč Klausa Manna. Za takratni čas skoraj preroško delo opisuje nastanek in vzpon nacizma ter njegove uničujoče posledice. Avtor pa v romanu ne izrisuje političnih in ekonomskih vzrokov za njegov razmah, ampak vzpon nacističnih idej prikazuje v okolju, kjer bi pričakovali visoko mero intelektualne kritičnosti– v gledališču.
Glavni lik romana je igralec Hendrik Höfgen, ki je nastal po modelu Mannovega svaka Gustava Gdünd-gensa, tedaj najslavnejšega nemškega igralca, upravnika Državnega gledališča v Berlinu, senatorja in državnega svetnika. Höfgen, pustolovec, povzpetnik in moralni kameleon, se iz gledališke province povzpne na berlinske odrske deske, v novem nacističnem režimu pa pridobi najvišje umetniške in politične časti.
Drage bralke, dragi bralci, oglejte si novo epizodo Beletrine v živo, v kateri tokrat nadaljujemo s predstavitvijo IV. letnika Klasične Beletrine. Na vrsti je roman nemškega pisatelja Klausa Manna z naslovom Mefisto, ki sodi med najpomembnejša dela nemške protinacistične književnosti. Pogovarjali sta se avtorica spremne besede Vanesa Matajc in voditeljica Blažka Müller.