Tokratni pogovor je krvavo vojno v Ukrajini motril skozi kalejdoskop kulture in znanosti. Z gosti smo se družili med slikovitimi s soncem obsijanimi griči vinorodnega Goričkega, v Prekmurju, regiji, ki v sebi nosi trpko preteklost, zaznamovano z bojem za pravico "do svoje kulture". Na tem simbolnem mestu smo odprli pereča vprašanja, ki se znova porajajo ob eni najhujših morij po drugi svetovni vojni: Krvavi ruski invaziji na Ukrajino. Ukinitev ruskega centra za znanost in kulturo v Ljubljani, množične prekinitve sodelovanja z ruskimi glasbeniki in baletniki po vsem svetu, celo prepoved nastopa ruskega predstavnika na Evrosongu, festivalu, ki slovi po svoji apolitičnosti. Gre za upravičene poteze, ker ruski kulturniki niso v en glas obsodili terorja Vladimirja Putina? V kakšni meri je bilo v vojnah minulih stoletij del takšnega izbrisa tudi kulturno izročilo drugih narodov?
Naši gostje so bili: pisatelj in nekdanji novinarj Vlado Žabot, dr. Jevgenij Gorešnik, ukrajinski znanstvenik z Inštituta Jožef Stefan in doc. dr. Blaž Podlesnik, predavatelj na Katedri za rusko književnost ljubljanske Filozofske fakultete. Posebna gostja je bila vojna poročevalka RTV Slovenija Karmen W. Švegl. Debato sta povezovala Valentina Plaskan in Nejc Krevs.
7. Beletrinina debata je potekala v sredo, 18. maja 2022 ob 19. uri v hibridni obliki - v živo v vinski kleti marof v Mačkovcih ter v spletnem prenosu na Youtube kanalu Beletrine.