Nominirani slovenski pisatelj Vlado Žabot (1958) se že ponaša s kresnikovo nagrado za roman Volčje noči in nagrado Prešernovega sklada za delo Pastorala. Kot publicist in samostojni književnik je bil med letoma 1985 in 1986 zaposlen kot glavni urednik založbe Aleph, leta 1987 pa je nastopil službo novinarja v kulturni redakciji časopisa Delo. Prav tako je bil kar štiri leta predsednik Društva slovenskih pisateljev.
Letos je strokovno komisijo navdušil z novim zgodovinskim romanom Gral, ki se dogaja v času po prvi svetovni vojni. Naslov romana je povezan s predkrščanskim in krščanskim mitom – pripovedjo o skrivnostni posodi in magični moči odrešujočega napoja, shranjenega v tej posodi. V krščanski inačici je ta napoj Kristusova kri, kar simbolizira zveličavno ljubezen do bližnjega. Gral je po legendi treba iskati v neprijazni, z vodami obdani deželi.
Temeljno sporočilo romana je, da se je treba tudi v času postmodernega individualizma odločno spopasti s pogubnim malikovalstvom in pristno človeško pesništvo odrešiti iz demonske oblasti. To pesništvo se skozi vso človeško zgodbo izkazuje kot presežno, morda v vsem vesolju edinstveno duhovno zavetje – hkrati pa tudi kot izvor in bistvo resnične svetosti in človečnosti.
Lani je kresnikovo nagrado prejela knjiga našega avtorja Lada Kralja za roman Ne bom se več drsal na bajerju, v katerem tematizira življenje v medvojni ljubljanski Šiški.