V knjižnem programu, ki bo letos razveselil bralke in bralce, ne bo manjkalo številnih težko pričakovanih del domačih avtorjev; med njimi bo Lainščkovo nadaljevanje Kurjega pastirja, novi roman Petelinje jajce, zaključek serije psiholoških kriminalk Irene Svetek, navdihujoč roman o Kleopatri VII. Vesne Milek, prevod literarnega prvenca Ane Marwan, neposredna pisava Tereze Vuk, novo ambiciozno delo večkrat nagrajenega Jasmina B. Freliha in žanrski hibrid Eve Mahkovic.
Z navdihujočim branjem se vračajo tudi številni »hišni avtorji«, kot so Aleš Šteger, Jurij Hudolin, Tone Partljič in Vlado Žabot, od (avto)biografskega pisanja pa si bralke in bralci lahko obetajo edinstven avtobiografski intervju, Hiša sožitja Ksenije Benedetti, poklicno biografijo priznanega psihiatra in psihoterapevta Gorazda V. Mrevljeta ter literarni sprehod po življenjski poti Ivana Tavčarja, pod katerega se je podpisala Urška Perenič, z njim pa bomo obeležili stoto obletnico avtorjeve smrti. Ljubitelji slovenskega kanona se bodo razveselili tudi ponatisa Kovačičeve Resničnosti in Zupanovega Menueta za kitaro, humanistična knjižna bera pa bo med drugim prinesla pregled slovenske umetnosti med letoma 1880 in 1918 umetnostnega zgodovinarja Tomaža Brejca ter obsežno in nadvse poglobljeno študijo zgodovine kužnih bolezni zdravnika specialista za higieno Stefana Winkleja.
Tako kot leta poprej bodo številni tuji literarni presežki izšli v okviru Fabule, Dnevov poezije in vina ter že II. letnika Zvezdne Beletrine in IV. letnika Klasične Beletrine, proslavili pa bomo tudi edinstven literarnozgodovinski podvig – prvi integralni prevod esejev Michela de Montaigna v slovenščino. Ker se pogumno radi odpravimo na sprehod po poti, ki nas pelje stran od izključno leposlovnih in humanističnih del, bomo knjižni program obogatili s prav posebnim knjižnim priročnikom o gobah, ki sta ga ustvarili Katarina Grabnar Apostolides in Ana Schnabl, ter vodičema po Ljubljani in Sloveniji v slovenskem in angleškem jeziku, ki sta ju podpisala priznana arhitekta, Špela Kuhar in Robert Potokar.
»Če me danes, ko smo na pragu novega leta, kdo vpraša, česa se pri svojem delu v prihodnje najbolj veselim, so to ravno raznovrstni izzivi v pestri družbi karseda raznolikih sodelavcev. Konkretneje: novih izzivalnih literarnih del domačih in tujih predstavnic in predstavnikov vseh generacij in zvrsti, novih biografij ljudi in o ljudeh, ki sem jih še do nedavnega poznal samo »s televizije«, a so se, kot naj bi skoraj vobče veljalo za uspešneže, izkazali za zelo trezne in dostopne osebe, ki jih je prav tako pregnetla in jim dala zalet ravno vera v dodatno izbiro in možnost tretje poti,« je ob oblikovanju knjižnega programa zapisal glavni urednik Urban Vovk, v teh željah pa se mu pridružuje tudi celotna Beletrinina ekipa. Čim več odličnih knjig, knjig za vse čase!
Odkrijte jih v našem knjižnem katalogu 2023, ki je v e-obliki dostopen tukaj.