»Ponosna sem na 'rast trajnic': projektov kot je Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, pri katerem sodelujemo že od leta 2016 in ni nam žal, da smo ves čas vztrajali z Evropsko kartico ugodnosti za invalide, čeprav letos ni bilo ne projekta in ne financ. Aplikacija in spletna stran sta delovali, komunikacija z imetniki ter ponudniki je tekla kljub vsemu. Zgodba dobiva velik zagon tudi z Direktivo EU, namenjeno prav tej modri kartici. Držimo pesti," je optimistična Maša Malovrh, vodja sektorja za dostopnost na Beletrini.
Aprila letos smo sicer soorganizirali prvi posvet o Stanju digitalne dostopnosti v Sloveniji v Državnem svetu RS, v okviru NSIOS certifikata spletne dostopnosti bomo pomagali pri urejanju dostopnosti njihove spletne strani. V tem kontekstu smo sodelovali tudi s portaloma SPOT (Slovenska poslovna točka) ter PISRS (Pravno-informacijski sistem RS), napočil pa je tudi čas za obnovo prvih certifikatov iz leta 2020 za Lekarno Ljubljana ter spletišči Na-sodišču.si in EU-drzavljan.si.
Maja smo soorganizirali in izvedli prvi dogodek GAAD 2023 (Global Accessibility Awareness Day) v Sloveniji - v kolegialnem odnosu z Zavodom A11Y ter z Ministrstvom za digitalno preobrazbo (MDP). V okviru Mreže NVO-VID smo z MDP in Inšpektoratom za informacijsko varnost RS ustanovili prvo neformalno strokovno skupino za digitalno dostopnost, da bomo lažje usmerjali in podajali izsledke, ki jih prinese le dolgoletna praksa in strokovno delo z uporabniki.
Letos pa zaključujemo dvoletni projekt Na-prostem.si, kjer smo veliko dosegli na področju izobraževanja o odprtokodnih programih in storitvah, ki so pogosto bolj dostopni in uporabniku prijazni kot njihove licenčne, plačljive oziroma zaprtokodne različice.
"Vedno več zadev se gleda skozi prizmo dostopnosti tudi v Sloveniji, po drugi plati pa se še vedno zalotim, da spet pridigam, da je 'dostopnost koristna za vse, to ni samo za invalide'. Vendarle pa me preveva občutek, da se zadeve premikajo naprej. Prvič smo se spustili celo v izziv velikega Interreg razpisa in na območju ITA-SLO prijavili projekt, usmerjen v digitalno dostopnost v turizmu. Razvijamo dostopne literarne digitalne vodiče, ki bodo izpostavili snovno in nesnovno kulturno in naravno dediščino ter omogočili njen fizični in digitalni ogled na dostopen način za vse,« še dodaja Maša Malovrh.